O NAS

Kapela Jazgodki powstała w 2005 roku we wsi Godki na Warmii. Powstała w kuchni, tam gdzie piec i ogień. Jesień była ciepła, zima długa i mroźna. Miałyśmy instrumenty, nuty ze szwedzką muzyką ludową, mnóstwo melodii w uszach i w głowie. Grałyśmy do porannej kawy i wieczornego winka. Na początku było nas dwie plus okoliczni muzycy spontaniczni, z którymi przewędrowałyśmy wszystkie okoliczne domy. Potem te wędrówki wyszły poza okolice nasze najbliższe, potrzeba wspólnego grania prowadziła nas szerokim szlakiem nad górami i morzem, krętymi wiejskimi dróżkami i tajnymi ścieżkami dźwięków od szwedzkiego Gallivare aż do Ankary, od północy na samo południe Europy.

Skład bywa różny. Podstawa to akordeon, skrzypce i śpiew, czyli:

iwona sjoka

 

 

 

Iwona Sojka (skrzypce, kemancze)

 

 

katarzyna jackowska

 

 

 

Katarzyna Jackowska (akordeon, śpiew, saz)

 

 

grają z nami również:

Adam Cudak

 

 

 

Adam Cudak (flety proste, bouzouki, mandolina)

 

 

Marcin Sojka (bębny, cajon, handrum) i inni przyjaciele.

Muzykę zbieramy jeżdżąc, grając, słuchając. Dziesięć lat temu objechałyśmy kielecczyznę szukając skrzypków. Dzięki przyjaciołom, Jackowi Hałasowi i Wolfowi Niklausowi udało nam się kilkakrotnie pojechać na Węgry i do Rumunii. Jeździłyśmy – z uchem szeroko otwartym – do Szwecji i nad Morze Śródziemne… a także do sąsiadów za miedzą. Szukamy dźwięków, melodii, pieśni, chwytamy je i wybieramy spośród nich te, które są nasze, z którymi dobrze nam się mieszka.

W repertuarze mamy tradycyjną muzykę z różnych epok i krajów Europy – szwedzką, duńską, węgierską, rumuńską, cygańską, bałkańską, polską. Śpiewamy pieśni po polsku, serbsku i węgiersku, po romsku i w ladino. Gramy melodie instrumentalne i taneczne.
Gramy miejską muzykę retro – stare walce, rzewne tanga – nie tylko polskie…

Mamy też repertuar całkowicie autorski, inspirowany muzyką etniczną.

TU MOŻESZ POSŁUCHAĆ NIEKTÓRYCH UTWORÓW

Muzyka nie ważne skąd jest, ważne, czy cieszy. W muzyce i muzykowaniu interesuje nas spotkanie, dlatego też skupiamy się na tych elementach muzyki, które wiążą się z tradycją wspólnych zabaw i świętowania. W pracy łączymy działania badawcze ze swobodną twórczością, oswajamy muzykę i po prostu z przyjemnością przekazujemy ją dalej.

Choć do dzisiaj została nam nieodparta potrzeba grania – przynajmniej raz na jakiś czas – w kuchni, nie ważne czyjej i jak dużej, byle przy stole, byle przy piecu, koncertujemy – kameralnie i plenerowo, gramy w knajpach i na podwórkach, prowadzimy imprezy i warsztaty europejskich (polskich, węgierskich, bałkańskich i innych) tańców tradycyjnych dla dużych i małych.

280820144383_1

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s